Шкідники кімнатних рослин. Кліщі, щитівки, червці

Автор от .

Більшості людей, які тільки починають займатися розведенням кімнатних рослин, і в голову не приходить, що у зимовий період існує величезна небезпека нападок різноманітних шкідників.

Щоб уникнути подібної неприємності або звести її до мінімуму, необхідно знати кілька важливих правил:

 • шкідники розмножуються навіть при холодній температурі повітря;
 • чим тепліше в приміщенні, тим більше шансів на те, що кліщі, щитівки та інші жуки будуть розмножуватися в два, а то і в три рази швидше;
 • сухе повітря в кімнаті, де знаходяться рослини - ідеальні умови для комах.

Виходячи з перерахованих вище пунктів можна зробити висновок, що для боротьби слід застосувати не тільки дієві препарати, але і дотримуватися важливі умови по догляду. Якщо не ліквідувати зовнішні фактори, тоді використання хімічних засобів значно почастішає. Дана обставина неприпустимо для рослини, адже це прямий шлях до в'янення.

Для того, щоб уберегти улюблену квітку, необхідно розібратися більш детально в видах шкідниках, їх особливості, а також, яким чином їх можна нейтралізувати.

Рослиноїдні кліщі


Даних представників існує величезна безліч і всі вони досить підступні:

 1. павутинні клещики;
 2. червоний плоский, кактусовий та інші, що належать до плоскотілок;
 3. кореневі види;
 4. інші.

Павутинні види


Перший вид шкідників найпростіший, так як його легко виявити. Незважаючи на свої мініатюрні розміри, він обчислюємо. Уже виходячи з назви можна зрозуміти, що дані види плетуть практично прозору павутинку. Традиційно, шкідників можна побачити неозброєним оком на внутрішній поверхні листа. Вони харчуються виключно соком рослин, чим і завдають непоправної шкоди.

На першому етапі лист починає жовтіти, потім в'яне і врешті-решт опадає. Садівник навіть і не помітить, як зовсім через нетривалу кількість часу рослина зачахне.

Найнебезпечнішими вважаються самки, так як вони здатні виносити навіть найогидніші умови. Яким чином вони рятуються від різноманітних напастей? Жіночі особини здатні знайти притулок на пару років між віконними рамами, в грунті, а також в корі і листя дерев. Тільки коли настануть сприятливі умови, самки показуються на поверхні і починають активне розмноження.

Павутинні види здатні вразити як мінімум 200 кімнатних рослин з яких можна виділити наступні:

 • цитрусові;
 • фікус;
 • троянда;
 • фуксія;
 • абутилон;
 • бальзамін;
 • інші.

Ще один мінус кліщів - швидке поширення, незважаючи на вид рослини. Якщо не нейтралізувати шкідника, швидке поширення по всій колекції квітів неминуче.

Для того, щоб припинити розмноження і вбити вже народжених особин, краще використовувати «Актеллік»,» Санмайт", "Балазо" або "Енвідор»з "Актофітом". Дані препарати спеціально розроблені для обприскування в житловому приміщенні, тому не є токсичними. Обробляти засобами необхідно один раз на тиждень протягом одного місяця.

Також не варто виключати з правил регулярно протирати вологою ганчіркою пил або струшувати її м'яким пензликом.

Плоскотілі кліщі


Цей вид є навіть більш небезпечним, ніж попередній. Вся справа в тому, що павутинних досить легко виявити, а ось плоскотелые не плетуть павутин. Більше того, вони настільки дрібні, що помітити неозброєним оком їх також неможливо. Яким же чином виявити, що рослина не здорово?

В даному випадку єдиним способом служить вивчення зовнішнього вигляду. Якщо листя безпричинно почали міняти забарвлення на більш блідий, скручуватися в трубочку, в'янути або опадати - скоріше за все причина в наявності кліща.

Плоскотілки "люблять" розмножуватися на наступних рослинах:

 • цикламен;
 • цитрусові;
 • фікус;
 • кактус;
 • сенполії;
 • пеларгонія.

Після виявлення слід також протерти листя і обробити відповідними препаратами. При виборі засобів слід пам'ятати, що вони повинні бути нетоксичними для людини і розраховані на обробку в житловому приміщенні.

Кореневі шкідники

Даний вид знаходяться на всіх цибулинних представниках. Дрібні жучки можна виявити за специфічними борознах безпосередньо на самій цибулині. Однак не варто надходити необачно і відразу ж викидати рослину. Викопані цибулини можна замочити в розчині «Акарициду». Також чудово показали себе і "Еквідор", "Актеллік".

Комахи щитівки


Жучки зовсім крихітного розміру відносяться до сімейства клопи комах. Вони також досить підступні, так як навчилися ховатися від людських очей. Однак жуки цілком помітні.

Необхідно уважно придивитися до стебла. Саме ця частина рослини є постійним місцем проживанням. Харчуванням, як і у багатьох кліщів, служить сік рослини. Щитівки досить міцно прикріплюються всім тілом до стебла. Комахи мають світло-коричневе забарвлення. Чим же так шкідливі невеликі жучки? Вся шкода знаходиться в цукристих виділеннях, яких виробляють шкідники. Занадто велика щільність секреції щільним шаром лягає на поверхню стебла, тим самим порушуючи всі процеси фотосинтезу і дихання. Крім цього, виділення є прекрасним середовищем для розвитку сажистого грибка

Другий момент - занадто стрімке розмноження. Страшно подумати, але самка щитівки здатна відкласти до тисячі яєць за один раз. Тільки вилупилися личинки вже можуть самостійно пересуватися, а, значить, розселятися навіть не по одній рослині, а по цілій оранжереї.

Комаха вражає такі види рослин:

 • цитрусові;
 • хвойні;
 • троянда;
 • орхідея;
 • ріпсаліс;
 • грошове дерево.

Яким же чином захистити улюблену рослину від нападок даної комахи? Перш за все, величезне значення має вологість в житловому приміщенні. У кімнаті не повинно бути занадто сухо або волого. Дуже важливо підтримувати нейтральний температурний режим. Тільки в цьому випадку самка не зможе виробляти молоде покоління, та й доросле буде поступово вмирати.

Не варто забувати і про те, що листя необхідно обприскувати або протирати вологою ганчірочкою. Уражені частини не слід забувати видаляти. Садівник повинен пам'ятати, що своєчасне реагування рятує рослину від загибелі.

Що стосується препаратів, то можна виділити грунтової "Актара" або "Енжіо". Дані кошти призначені для першої обробки, так як надають сильнодіючий ефект на комах. Для повторної обробки прекрасно підійде "Децис Профі", і в якості завершального етапу - «Конфідором Максі». Обробка проводиться один раз на тиждень протягом місяця.

Для більшої ефективності листя краще протирати тампоном, змоченим в мильній воді або тютюновому настої.

Борошнистий червець


Даний вид шкідників також висмоктує сік рослин, як і раніше описані жуки. Має невеликі розміри, але цілком помітний людським оком.

Може приймати сірувато-рожевий, білий і інші варіації відтінків. З першого погляду здається, що поверхня жучків ніби в невеликому нальоті. Саме тому вони і отримали подібну назву. Комахи також виділяють цукристу секрецію, яка заважають нормальному фотосинтезу і диханню квітки.

Жити червець може не тільки на внутрішній стороні або в пазухах листків, але і в грунті. Виходячи їх цього і способи обробки будуть трохи різні.

Поселення на наземних частинах

В даному випадку В першу чергу протерти листя тампоном, змоченим в настої календули, часнику або тютюну. Для обприскування відмінно себе показав «Актофіт» разом з «Прилипачем».

Обробку слід проводити один раз на тиждень протягом місяця. При занадто великій популяції рекомендується додати інсектицид.

Підземний підвид

Кореневий вид вражає тільки кореневу систему, тому, в даному випадку, обробляти необхідно грунт. Слід взяти "Актара" або "Престиж" і рясно пролити в землю. Якщо існує можливість, то можна замочити коріння рослини на деякий час.

Також дали позитивний результат палички «Іскри золотий». Подібний вид особливо «любить» поживитися кореневою системою кактусів і сукулентів.

Звичайні надземні види найчастіше селяться на наступних видах рослин:

 • цитрусові;
 • пальма;
 • сенполії;
 • фуксія;
 • монстери;
 • гібіскус;
 • олеандр;
 • філодендрон;
 • інший.

Найкращим способом не допустити розмноження шкідників - це своєчасний і регулярний огляд. Садівникові досить просто періодично перевірити на наявність жуків листя, стебла, а також грунт з цибулинами. Також не варто скидати з рахунків обов'язковий контроль вологості, а тільки що куплені рослини повинні витримувати двотижневий карантин.

У разі першої посадки або пересадки слід не забувати про дренаж для природного догляду зайвої вологи. Замість звичайної землі треба використовувати тільки спеціально призначені стерилізовані субстрати.

Последнее обновление: Июл 02, 2019

Похожие статьи

Рекомендованные продукты